Aves Grup

 

Uluslararası emtia ticaretinde 20 yılı aşkın tecrübesiyle AVES, bitkisel yağların üretimi ve uluslararası ticareti, biodizel üretimi, bitkisel yağ depolama, açık deniz gemi yükleme ve boşaltma platformu ve gayrimenkul sektörlerinde faaliyet göstermektedir.

Türk ham ayçiçeği yağı tedarikinin %35’ini gerçekleştiren Aves, Mersin’de 120 dönüm arazi üzerine kurulu Türkiye’nin en büyük ve tam entegre yağlı tohum işleme ve biodizel tesisinde günlük; 1500 ton kırma, 600 ton rafineri kapasitesiyle, yılda 1.000.000 ton bitkisel yağ, küspe ve biodizel üretimi yapmaktadır.

Birinci ve bir milyonuncu şişede aynı kalite garantisi verdiği SAFYA markalı Ayçiçek yağı ile her geçen gün yurtiçi ve yurtdışında pazar payını büyütmektedir. Tarladan tüketiciye varana kadar tüm üretim süreçlerini gerçekleştirebilen AVES, Irak’ın ilk ve tek yemeklik ayçiçek yağ fabrikasının da sahibidir. Erbil yemeklik yağ fabrikası günlük 200 ton rafine 600 ton dolum kapasitesine sahiptir.

 

 

Silopi Habur gümrük kapısına en yakın Antrepo ve Küspe elleçleme tesisinin sahibi olması AVES’ in Ortadoğu pazarında gücünü arttırmaktadır.

Mersin’den dünyaya açılan AVES, Mersin’deki 220.000 metreküp kapasiteli, Türkiye’nin en büyük üçüncü petrol ve bitkisel yağ depolama tesisi ve Türkiye’nin tek açık deniz gemi yükleme/ tahliye limanı SAVKA ile rakiplerine nazaran önemli bir lojistik maliyet avantajına sahiptir. AVES, Mersin limanına yakın stratejik konumu, SAVKA platformu ve 70 tanker – 30 damper lojistik filosuyla tedarik zincirini tamamlamaktadır.

Mersin limanın karşısında 72.000m2 arazi yatırımı olan Aves, aynı zamanda İstanbul’da bulunan Bomonti Park alışveriş merkezinin de ortaklarındandır.

2015 yılı verilerine göre Aves, 730 milyon TL cirosuyla, Fortune 500 listesinde 223ncü, ihracat alanında 92nci sırada, ISO 500 listesinde 337nci, sektöründe 69ncu sırada, Capital 500 listesinde 291nci, sektöründe 41nci sırada ve Türkiye’nin ilk 1000 ihracatçısı arasında 551nci, sektöründe ise 42nci sırada yerini almıştır.

Kalitesi en büyük güvencesi olan AVES’in hedefi küresel bir oyuncu olmaktır. Merkezi Mersin’de bulunan Aves’in İsviçre, Dubai, Rusya, Ukrayna ve Irak’da ticari ve pazarlama amaçlı kurulmuş şirketleri bulunmaktadır.
Bilgi Güvenliği Politikamız